Chcesz zaplanować ogród? Oto kilka wskazówek!

Jak zaplanować ogród krok po kroku?

 

Najważniejsze wskazówki

Zanim zaczniesz sadzić w swym przydomowym ogrodzie rośliny, konieczne będzie wykonanie uprzednio odpowiednio szczegółowego planu. Jeśli będziesz się go trzymać, możesz mieć pewność, że tworzony przez Ciebie ogród będzie piękny i funkcjonalny zarazem! O czym trzeba wcześniej pomyśleć?

– Zastanów się, jakie ma być przeznaczenie ogrodu, określ do czego ma Ci on służyć. Czy będzie to rekreacja, której punktem centralnym będą wygodne ogrodowe meble, czy też bardziej zależy Ci na zostaniu domorosłym ogrodnikiem? A może coś jeszcze innego – planujesz potomstwo i chcesz, by mogło one mieć mały placyk zabaw?

– Podejdź do ogrodu podobnie, jak podszedłbyś do zamkniętego pomieszczenia. Jeśli nie wiesz jak samemu wykonać projekt swojego ogrodu, weź kartkę papieru i zacznij od naniesienia na nią konturów, pamiętaj o zaznaczeniu obrysu Twojego domu a także roślin, których nie chcesz się pozbywać, a które już tam są.

– Nie zapominaj o tym, że rośliny żyją i będą rosły. Wystrzegaj się zbyt gęstego sadzenia roślin obok siebie. Nie daj się wrażeniu, że mimo posadzenia wielu roślin, Twój ogród wciąż zdaje się być pusty – zmieni się to niebawem, a Ty będziesz mógł cieszyć się piękną zielenią

Projektowanie ogrodu przed domem

Jeśli nie wiesz jak zaprojektować przydomowy ogród, służymy pomocą. Zacznij od wzięcia kartki papieru – najlepiej jeśli będzie to specjalny, milimetrowy papier, do tego ołówek. Rozrysuj działkę pamiętając o zachowaniu odpowiedniej skali (skala 1:100 będzie oznaczała, że jeden centymetr na papierze odpowiada jednemu metrowi w rzeczywistości).

Rozrysuj kontury swojego domu, pamiętaj o zaznaczeniu umiejscowienia podjazdu i różnego rodzaju przeszkód. Planowanie ogrodu przed domem powinno nastąpić dopiero po ustaleniu stron świata, wydaje się być to oczywiste, choć często się to pomija – wiele roślin ma to do siebie, że lepiej rośnie będąc na południu ogrodu niż na północy, albo odwrotnie.