Konstrukcje oporowe w budownictwie inżynieryjnym stosowane są wtedy, gdy priorytetem jest uzyskanie dodatkowej powierzchni zamiast np. poprowadzenia skarpy mającej naturalny spadek. Są łatwe i szybkie w montażu, a także dają dużą dowolność w kształtowaniu geometrii w pionie i poziomie. Jakie dokładnie konstrukcje oporowe stosuje się w budownictwie inżynieryjnym?
Jakie są rodzaje konstrukcji oporowych?
Mury oporowe z licowych elementów w formie bloczków drobnowymiarowych dzieli się m.in. na aktywne i bierne. Te pierwsze występują wtedy, gdy lico ściany oporowej stanowi element bloku z gruntu zbrojonego. Mury bierne z kolei to takie, w których lico pełni funkcję estetyczną i stanowi element wykończeniowy konstrukcji z gruntu zbrojnego. Grunt zbrojony bez licowania z bloczków można wykorzystać m.in. jako konstrukcje tymczasowe, które sprawdzają się wtedy, gdy istnieje konieczność etapowania prac budowlanych dotyczących tworzenia obiektów w ciągu istniejących szlaków komunikacyjnych. Konstrukcje oporowe tymczasowe wyróżniają się niższym kosztem i prostym wykonaniem – w odróżnieniu od standardowych ścianek szczelnych.
Jakie odciążenie konstrukcji oporowej się stosuje?
Odciążenia konstrukcji w formie siatek zbrojących, geowłókniny lub geotkaniny stosuje się przy konstrukcjach oporowych bez lica. Tego typu elementy wykorzystywane są zwykle przy przyczółkach – czyli tam, gdzie konstrukcja z gruntu spełnia funkcję odciążającą. Jest to możliwe dzięki blokowi z gruntu zbrojonego za konstrukcją obiektu. Odciążeniom poddawane są tylne ściany przyczółków oraz skrzydła obiektu. Gdy wybuduje się blok z gruntu zbrojonego, uzyskuje się pustkę technologiczną między blokiem a ścianą. Dzięki temu można całkowicie przejąć parcie konstrukcją z gruntu zbrojonego. Takie konstrukcje oferuje m.in. projektant i wykonawca Optem, który dba o zadowolenie swoich Klientów.
Jakie zalety mają konstrukcje oporowe?
Konstrukcje oporowe w formie żelbetowych ścian, ścian z gruntu zbrojonego czy konstrukcji gabionowych pozwalają uzyskać ścianę ściśle odpowiadającą zapotrzebowaniu. Istnieje możliwość otrzymania różnej podatności i odkształceń konstrukcji, rozmaitych faktur i kolorów, odpowiednich kształtów, dopasowanych do istniejących warunków gruntowych. Warto korzystać z takich konstrukcji!