Jak przebiega proces drukowania etykiet przemysłowych?

Etykiety przemysłowe są stosowane w wielu branżach przemysłowych do oznaczania produktów, przesyłek, palet czy urządzeń, a ich główną funkcją jest dostarczanie informacji na temat produktu. Etykiety użytkowane w wymagających warunkach przemysłowych muszą być odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. W artykule omówimy proces drukowania etykiet przemysłowych i opiszemy kilka przykładowych technologii, jakie można w nim wykorzystać.

Techniki druku etykiet przemysłowych

Proces drukowania etykiet przemysłowych może się różnić w zależności od rodzaju drukarki oraz technologii, która jest stosowana. W zależności od potrzeb, etykiety przemysłowe mogą być drukowane na różnych materiałach, takich jak samoprzylepny papier, folia czy tekstylia. Drukarki przemysłowe mogą drukować etykiety w kolorze lub w czerni i bieli, a także z zastosowaniem różnego rodzaju technik druku.

Technik jest wiele, ale coraz większą popularność zdobywa drukowaniem etykiet przemysłowych w oparciu o technologię INKJET UV, która jest stosowana między innymi przez drukarnię cyfrową Poli-Plus z Gdańska. Niesie ona ze sobą wiele korzyści z punktu widzenia odbiorcy takich usług. Umożliwia ona znaczną redukcję kosztów i końcowej ceny, a także uzyskanie intensywnych kolorów na etykietach oraz efektu delikatnej wypukłości. Ten rodzaj druku stanowi też gwarancję, że otrzymamy etykiety odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Wielu klientów z sektora przemysłowego oczekuje również tego, aby etykiety przyciągały uwagę poprzez efekt wysokiego połysku. Można to osiągnąć stosując farby UV.

Tworzenie etykiet przemysłowych na drukarkach termicznych

Drukarki termiczne to jedna z najbardziej popularnych technologii stosowanych w druku etykiet przemysłowych. Urządzenia te wykorzystują specjalny papier termiczny reagujący na ciepło. Proces drukowania odbywa się poprzez nagrzanie elementów drukujących na głowicy drukującej, co powoduje reakcję chemiczną na powierzchni papieru termicznego. W ten sposób tworzone są obrazy i teksty na etykietach. Z pomocą mobilnych drukarek termicznych można nanosić nadruki między innymi na samoprzylepnych etykietach na rolce dostępnych w ofercie wielu drukarni etykiet przemysłowych.

Popularność drukarek termicznych wynika z ich prostoty oraz niezawodności, a także niskich kosztów eksploatacji. Nie wymagają one stosowania tuszu ani tonera, a to znacznie redukuje wydatki związane z drukowaniem etykiet przemysłowych.