Miłorząb japoński: uprawa, wymagania i zastosowanie

W polskich ogrodach coraz częściej można spotkać orientalne, wyjątkowo ciekawe gatunki roślin. Jedną z nich bez wątpienia jest miłorząb japoński – roślina, która od wieków ceniona jest przede wszystkim za swoje zdrowotne właściwości.

Miłorząb japoński – charakterystyka rośliny

Wbrew nazwie miłorząb japoński to roślina naturalnie rosnąca na terenach wschodnich Chin, a obecnie uprawiana w wielu miejscach na całym świecie. Cechą charakterystyczną tego dorastającego do 20 metrów drzewa są liście o specyficznym, wachlarzowatym kształcie. Korona drzewa jest rozłożysta, luźna i dosyć regularna.

Uprawa i wymagania miłorzębu

Miłorząb japoński to roślina wyjątkowo odporna i wytrzymała. Dobrze znosi niskie temperatury, wiatr i zimowe opady atmosferyczne. Może być sadzona w dużych miastach ze względu na swoją odporność na zanieczyszczenia gleby i powietrza. Najlepiej rośnie na stanowiskach o dużym lub umiarkowanym nasłonecznieniu, nie powinna być sadzona w miejscach cienistych. Podłoże powinno być stosunkowo żyzne i bogate w składniki odżywcze, przepuszczalne i lekko wilgotne. Roślina jest dosyć wrażliwa zarówno na długotrwałe susze, jak i zastoje wody, przez co w okresie letnim należy ostrożnie ją podlewać.

Miłorząb japoński – zastosowanie

Miłorząb uatrakcyjni każdy ogród w stylu japońskim lub orientalnym. Świetnie sprawdzi się również w kompozycjach nowoczesnych, minimalistycznych i skandynawskich. Liście miłorzębu japońskiego wykorzystywane są do produkcji wyciągu, który wykazuje szereg zdrowotnych właściwości. Używa się go w kosmetyce do produkcji kremów przeciwzmarszczkowych, balsamów i innych środków pielęgnacyjnych. Wyciąg z miłorzębu wykorzystywany jest również jako suplement diety, który wspomaga pamięć, minimalizuje ryzyko wystąpienia chorób takich jak demencja. Wyciąg z miłorzębu pozytywnie wpływa również na układ krwionośny i używany jest jako środek profilaktyczny zapobiegający poważnym chorobom układu krążenia oraz stymulujący pracę mózgu i układu nerwowego, w tym nerwu wzrokowego.