Jak wybrać balustrady szklane do domu i mieszkania

Balustrady szklane są wykorzystywane zarówno przy projektowaniu domów, jak i mieszkań. Ten trend powiększa się z każdym rokiem. Szkło wygląda bardzo elegancko i klasycznie w każdym zabudowaniu. Jak wybrać balustradę szklaną, aby była bezpieczna i służyła wiele lat?

Dostępne rodzaje balustrad szklanych

Balustrady szklane wpisują się idealnie w trend klasycznego minimalizmu i elegancji, który z roku na rok zyskuje na popularności. Szkło jest zazwyczaj wypełnieniem metalowej konstrukcji, ale coraz częściej można spotkać balustrady składające się tylko z elementów szklanych. Wybór kolorystyczny szkła może być zgodny z twoim wystrojem wnętrza. Możesz zastosować tradycyjne szkło przeźroczyste lub kolorowe.

Jakie szkło wybrać?

Szkło, które może stanowić element wystroju wnętrza wewnętrznego i zewnętrznego to szkło o podwyższonej wytrzymałości na uderzenia oraz takie, które w momencie uderzenia nie rozpada się albo tłucze się na nieostre odłamki. Wymagania te spełniają szkło hartowane oraz szkło laminowane folią.

Szkło hartowane ma podwyższoną wytrzymałość mechaniczną. Aby osiągnąć jak najlepsze parametry wytrzymałościowe, szkło ogrzewa się do temperatury 600 stopni Celsjusza, a następnie schładza się zimnym powietrzem. Po uderzeniu w nie rozbija się ono na małe, nieostre odłamki.

Szkło laminowane folią to dwie tafle szklane, które są sklejone folią PVB (poliwinylobutylową). W momencie uszkodzenia odłamki takiego szkła się nie rozsypują, tylko pozostają przyklejone do folii i tworzą bezpieczną pajęczynę. Do laminowania można wykorzystywać zarówno szkło hartowane, jak i szkło zwykłe.

Umocowanie balustrady

Balustrady szklane Kraków są montowane za pomocą mocowań punktowych lub listw zaciskowych. W zależności od miejsca, gdzie balustrada ma zostać zamontowana, stosuje się odpowiednie metody, tak aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo użytkowników, oraz sprawić, że widok balustrady szklanej będzie cieszył twoje oczy latami.