Zalegające na posadzce budynku zanieczyszczenia takie jak pył, piasek, błoto, wilgoć są nie tylko mało estetyczne, ale mogą również stwarzać bardzo poważne zagrożenie. Dlatego bardzo istotne jest zatrzymywanie ich przy pomocy odpowiednio dobranych mat i wycieraczek. W obiektach, do których dostęp z zewnątrz mają pojazdy, takie jak wózki widłowe, wyposażane są w tzw. systemy czyszczenia przejazdowego. Jak ona działają?
Jak skonstruowany jest system czyszczenia przejazdowego?
Systemy czyszczenia przejazdowego to wyposażenie wszelkiego rodzaju obiektów, do których dostęp mają pojazdy – przede wszystkim stosowane są w magazynach, ale również zakładach produkcyjnych, na zapleczach sklepów wielkopowierzchniowych.
Systemy takie jak Unimat 43 Hercules, dostępne w ofercie firmy Unimat, zbudowane są z modułów z krat aluminiowych umieszczanych w specjalnej ramie systemowe do zabudowania w posadzce. Każdy moduł posiada stałą ilość szczotek czyszczących ( w przypadku systemu Hercules moduły posiadają 29 szczotek). Modułowa konstrukcja systemu znacznie ułatwia eksploatację – uszkodzone moduły można bardzo łatwo usunąć i wymienić. Systemy mogą być wyposażone w dodatkowe elementy, np. osobne osadniki wilgoci dla każdego modułu lub rampy najazdowe (przydatne w sytuacji, kiedy górna powierzchnia modułów wystaje ponad poziom posadzki)
Jak działa system czyszczenia przejazdowego?
Zasada działania systemu czyszczenia przejazdowego jest bardzo prosta. Działają one tak samo jak strefy czyszczące w obiektach takich jak centra handlowe, biurowce czy przychodnie. W momencie gdy pojazd (np. wózek widłowy) wjeżdża na elementy systemu, szczotki modułów stopniowo zbierają z jego kół różnego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak piasek czy błoto pośniegowe. Zebrane cząsteczki brudu są zatrzymywanie w modułach, dzięki czemu wraz z przejazdem kolejnego pojazdu nie dochodzi do ich wtórnego zanieczyszczenia opon.
Dlaczego systemy czyszczenia przejazdowego są tak ważne?
Systemy czyszczenia przejazdowego odgrywają bardzo istotną rolę w eksploatacji obiektów, gdzie występuje ruch pojazdów między środowiskiem zewnętrznym a wewnętrznym. Zapobiegają one nanoszeniu do wnętrza wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, które w zbyt dużej ilości mogą znacząco zwiększać ryzyko poślizgnięć i tym samym stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia osób przebywających wewnątrz. Dodatkowo, przechwytując większość zanieczyszczeń z kół pojazdów, systemy czyszczenia wpływają korzystnie na trwałość posadzek i zmniejszają koszty sprzątania obiektu.