Woltomierz magnetoelektryczny, woltomierz elektromagnetyczny

Zacznijmy od początku, czym jest woltomierz? W kilku słowach jest to przyrząd do pomiaru napięcia elektrycznego.
Urządzenia te dzielone są na analogowe i cyfrowe, a niezależnie od tego – na woltomierze napięcia stałego i woltomierze napięcia przemiennego.
Analogowe posiadają szereg odmian, należą do nich: woltomierz elektrostatyczny, woltomierz elektrodynamiczny, woltomierz termoelektryczny, woltomierz magnetoelektryczny, woltomierz elektromagnetyczny, woltomierz prostownikowy. Kilka słów o wybranych przykładach.

Woltomierz magnetoelektryczny

Zasada działania tego rodzaju urządzenia jest prosta i oczywista, polega na oddziaływaniu pola magnetycznego, które jest wytworzone przez prąd płynący przez cewkę, jest ona nawinięta na część ruchomą miernika, na stałe pole magnetyczne, gdzie znajduje się cewka. Woltomierz ten służy do pomiaru napięć stałych.

Woltomierz elektromagnetyczny

Przyrząd ten działanie ma podobnie nieskomplikowane, wykorzystywane jest oddziaływanie pola elektromagnetycznego nieruchomej cewki na rdzeń ferromagnetyczny stanowiący ruchomą część ustroju pomiarowego. Woltomierz służy do pomiaru napięć przemiennych. Prosta budowa, to niskie koszty produkcji. Dzięki jesto powszechnemu zastosowaniu jest to najczęściej stosowany typ miernika.