Jak działa spawarka inwertorowa?

Spawanie to od wielu dekad powszechnie wykorzystywana metoda trwałego łączenia ze sobą elementów metalowych. Przez długi czas wykorzystywano do niej urządzenia nazywane spawarkami transformatorowymi, jednak w ostatnim czasie rośnie popularność alternatywnego rozwiązania – czyli spawarek inwertorowych. Czym są te urządzenia, jak działają i jakie są ich główne zalety?

Czym jest spawarka inwertorowa?

Głównym czynnikiem różniącym spawarki inwertorowe od transformatorowych jest wykorzystane źródło prądu elektrycznego. W przypadku sprawarek transformatorowych jest nim, oczywiście, transformator spawalniczy, natomiast spawarki inwerterowe korzystają z inwertora.  Mamy obecnie dwa typy spawarek inwertorowych: jeden oparty na IGBT, drugi to MOSFET . Inny sposób przekształcenia energii ma ogromny wpływ zarówno na efektywność, sprawność i dużo mniejsze straty energii, jak i komfort pracy ze spawarką. Spawarki inwerterowe mogą być wykorzystywane do spawania różnymi metodami, takimi jak np. MIG/MAG, TIG i MMA.

Szeroki wybór spawarek inwerterowych znaleźć można w ofercie firmy Delta-Technika.

W jaki sposób działa spawarka inwerterowa?

Podstawowa zasada działania spawarki inwertorowej opiera się na przekształcaniu prądu. Wykorzystywany jest w tym celu elektroniczny układ sterujący, nazywany też kluczem inwertorowym. Klucz ten w pierwszej kolejności przemienia prąd przemienny pobrany z sieci w prąd stały, następnie podnosi jego częstotliwość i przekształca z powrotem w prąd przemienny, który trafia do przetwornika  wewnątrz spawarki. Tutaj dochodzi do kolejnego przekształcenia prądu przy jednoczesnym obniżeniu jego napięcia. Jest to konieczne dla uzyskania łuku elektrycznego. W zależności od metody spawania wykorzystuje się prąd stały (DC) lub przemienny (AC)

Jakie są główne zalety spawarek inwertorowych

Jak widać mechanizm pracy spawarek inwertorowych, jest dość skomplikowany, nie wpływa  to jednak w żaden sposób na funkcjonalność tego sprzętu – cała procedura przekształcania prądu z przemiennego w stały i stałego w przemienny zachodzi w pełni automatycznie i bez udziału operatora urządzenia. Spawarki inwertorowe posiadają ponadto wiele zalet, które sprawiają, że są coraz chętniej wykorzystywane w budowaniu różnego rodzaju konstrukcji metalowych. Podobnie jak spawarki transformatorowe mogą być wykorzystywane do spawania praktycznie wszystkich rodzajów metali i stopów i przy wykorzystaniu różnych metod. Są one jednak dużo lżejsze i bardziej poręczne, posiadają różnego rodzaju zabezpieczenia  dla ochrony urządzenia i operatora przed porażeniem (funkcja VRD), co wpływa na komfort pracy w nawet bardzo trudnych warunkach i pozycjach. Co więcej, charakteryzują się one mniejszym zużyciem prądu.

Dodatkowe funkcje jakie oferują spawarki inwertorowe Weldman to np.:

  • CIŚNIENIE ŁUKU (ARC FORCE) Funkcja polega na skracaniu długości łuku przy wzroście prądu spawania. Umożliwia to łatwiejsze zapalenie łuku podczas rozpoczęcia spawania i utrzymanie go w trakcie pracy. Optymalizuje przenoszenie kropli z elektrody na przedmiot, zapobiegając zgaśnięciu łuku w przypadku zetknięcia się elektrody ze spawanym przedmiotem.
  • GORĄCY ZAPŁON (HOT START)  Funkcja polega na zwiększaniu prądu spawania przy zajarzaniu łuku w celu rozgrzania materiału i elektrody. Funkcja optymalizuje parametry procesu. Występuje w spawarkach inwertorowych i transformatorowych.
  • ZAPOBIEGANIE PRZYKLEJANIU (ANTI-STICK) Funkcja polega na ograniczeniu prądu spawania, zapobiegając przyklejaniu się elektrody do spawanego materiału w procesie zajarzania łuku i rozżarzenie jej w czasie przyklejania. Funkcja istotna dla niedoświadczonych operatorów.

Prosta obsługa, kompaktowość i energooszczędność sprawia, że świetnie nadają się zarówno do prac profesjonalnych, jak i amatorskich.