Na co zwrócić uwagę wybierając pręty kwadratowe?

Pręty stalowe to jeden z wyrobów hutniczych, który może być wykorzystywany jako półprodukt do dalszej obróbki wykonywanej na wiele różnych sposobów, w zależności od tego, w jaki sposób ma być użyty gotowy produkt. W przypadku prętów o przekroju kwadratowym najczęściej będzie to obróbka ubytkowa, plastyczna albo termiczna. Z uwagi na swoje właściwości, pręty muszą być jednak starannie dobrane pod kątem swoich parametrów użytkowych.

Jakie charakterystyki prętów stalowych okazują się najważniejsze?

Podstawą do uzyskania oczekiwanych właściwości prętów stalowych o przekroju kwadratowym jest podjęcie decyzji co do rodzaju stopu, z jakiego powstały. Dzięki określeniu właściwej przy konkretnym zastosowaniu charakterystyki co do składu stopu można otrzymać wyrób cechujący się odpowiednimi własnościami np. zwiększoną odpornością na korozję lub działanie silnych kwasów czy temperatur. Równie istotna okaże się m.in. granica plastyczności stopu, przesądzająca o tym, przy jakich siłach działających ma metal dojdzie do jego trwałego odkształcenia. Ważna jest ponadto minimalna udarność, wskazująca na wartość siły, jaką może znieść dana stal. Liczy się też sprężystość oraz wytrzymałość temperaturowa, jak również podatność na korozję i ciągliwość. Do kluczowych cech prętów zaliczają się także możliwości stosowania obróbki wiórowej, czyli skrawalność, a ponadto podatność na ulepszanie cieplne pokazywana przez hartowność czy cieplno-chemiczne – możliwość azotowania, nawęglania albo węgloazotowania. Nie można też zapominać o tym, czy materiał nadaje się do spawania. Równie duże znaczenie będzie miała podatność stali na spawanie. Zamawiając pręty kwadratowe, należy zawsze zdecydować czy mają być poddane dodatkowej obróbce termicznej lub mechanicznej np. normalizowane, lub łuszczone.

Dlaczego cechy prętów mają tak duże znacznie?

Właściwości prętów przesądzają o możliwym sposobie ich obróbki, a tym samym o nakładzie pracy, kosztów i energii, z jakimi będzie się wiązało uzyskanie z nich potrzebnych elementów. Dla zoptymalizowania kosztów oraz koniecznego czasu obróbki zamawiający poszukują wyrobów ściśle odpowiadających ich zapotrzebowaniu. Hurtownia stali jakościowej MTM Stal z Tarnowskich Gór jest firmą, która gwarantuje szeroki wybór prętów stalowych walcowanych i kutych.