Jak działają elektrozawory pneumatyczne?

Pneumatyczne zawory elektromagnetyczne są integralną częścią wielu instalacji stosowanych w różnych branżach przemysłu, w których używane są do sterowania przepływem lub odcinania mediów. W tym artykule omówimy natomiast, czym są pneumatyczne zawory elektromagnetyczne, jak działają i jakie są ich zastosowania.

Czym są elektrozawory pneumatyczne?

Pneumatyczne zawory elektromagnetyczne, określane także jako rozdzielacze elektryczne to urządzenia, które wykorzystują połączenie elementów elektrycznych i pneumatycznych do sterowania przepływem powietrza lub innych gazów, kierowanym do siłownika będącego najczęściej modelem jednostronnego lub dwustronnego działania. Składają się one przede wszystkim z cewki, twornika, korpusu zaworu i membrany. Podstawowy podział elektrozaworów pneumatycznych obejmuje modele sterowane pośrednio i sterowane bezpośrednio. Dobór odpowiedniego rodzaju zaworu powinien być natomiast dokonywany zawsze z uwzględnieniem siłowników zastosowanych w układzie.

W jaki sposób działają elektrozawory pneumatyczne?

Działanie pneumatycznych zaworów elektromagnetycznych opiera się na zasadzie elektromagnetyzmu. Gdy do cewki przyłożony jest prąd elektryczny, powstaje pole magnetyczne, które przyciąga armaturę połączoną z korpusem zaworu. Powoduje to otwarcie lub zamknięcie zaworu w zależności od jego położenia. W związku z tym działanie elektrozaworów pneumatycznych niemożliwe jest bez sygnału elektrycznego, który oddziałuje na zastosowany w nich elektromagnes.

Jakie jest zastosowanie elektrozaworów pneumatycznych?

Pneumatyczne zawory elektromagnetyczne, które znaleźć można między innymi w ofercie dystrybutora Pneumax — Tech-Mech, są stosowane w wielu branżach do sterowania przepływem powietrza lub innych gazów w systemach pneumatycznych. Są one powszechnie wykorzystywane w procesach produkcyjnych, takich jak spawanie, cięcie i szlifowanie, a także w sprzęcie medycznym, takim jak respiratory i zbiorniki z tlenem. Mogą być również stosowane w aplikacjach motoryzacyjnych, takich jak systemy klimatyzacji i systemy wtrysku paliwa.

Podsumowując, pneumatyczne zawory elektromagnetyczne są niezbędnym elementem wielu procesów przemysłowych ze względu na ich zdolność do precyzyjnego i niezawodnego sterowania przepływem powietrza lub innych gazów.